הרבה מאוד אנשים מכירים את המרווה כעלה שנותן ארומה וטעם לתה שלנו, אבל יש עוד המון עובדות מפתיעות ודרכים שבהן ניתן להשתמש במרווה.
810_113461_contents_r_image_1

בואו נתחיל מההתחלה, למרווה יש 1000 מינים בקירוב, כאשר בישראל יש 24 מתוכם. אנו גם חושבים לעצמנו – איפה כל שאר המינים בישראל?! השימוש במרווה התחיל לפני אלפי שנים, כאשר בתחילתו השתמשו בו לריפוי הכשות נחש, חיזוק מערכת הרבייה הנשית ואף בטקסים רוחניים כמו הרחקת רוחות רעות.
מרווה, או בשמו הלטיני Salvia, משמעות המילה היא "להושיע", רמז לכך שהצמח היה מרכיב מרכזי ברפואה העתיקה. גם בתצורה ה"רגילה" של המרווה – בתוך תה, יש משמעות רפואית. תה מרווה יכול להקל על דלקות וכאבי גרון. קדימה לקנות שתיל!
ריכזנו לכם כמה יתרונות רפואיים שיש למרווה –

  • שיפור הזיכרון– במחקר שנעשה, חילקו נחקרים ל-2 קבוצות, לקבוצה אחת נתנו לשתות מרווה ולקבוצה השנייה נתנו תרופת פלצבו (תרופת דמה) ובדקו לאיזה מהקבוצות יש זיכרון טוב יותר. תאמינו או לא, הקבוצה ששתתה את המרווה – זכרו טוב יותר מהקבוצה אשר לקחו תרופת דמה. אל תשכחו לשתות מרווה לפני שאתם משחקים עם הילדים שלכם 'משחק זיכרון'.
  • שיפור פעילות קוגניטיביות במוח – אנחנו אוהבים מחקרים, ובמחקר שקראנו נמצא כי מרווה יכולה להשפיע, להקל ואף לשפר אלצהיימר. מדהים.
  • מקל על פצעי פה – כמה שאנחנו שונאים שיש לנו אפטה בפה, אבל עכשיו אפשר להפסיק לסבול! הכנת חליטה של מרווה, גרגור של החליטה בפה למשך דקה שלמה תקל משמעותית על הכאבים מהאפטה ואף תעזור להחלמה של פצעי פה אחרים.
  • טיפוח העור – שימוש בתמצית מרווה באופן יומיומי נמצא אפקטיבי לטיפול בסוגים שונים של בעיות עור כמו אקזמה, אקנה, ופסוריאזיס. למה לא ידענו את זה בכיתה ח' ?
  • בעלה של המרווה ובגבעולו יש ריכוז גבוה מאוד של אנזימים נוגדי חמצון, כמו כן נמצאת בו חומצה רוזמרינית (חומצה הנמצאת ברוזמרין, מפתיע, במרווה ובריחן), חומצה הנספגת בקלות בגוף ויכולה לטפל בדלקות ובתסמינים בקלות ובמהירות.
  • סכרת – במחקר שנעשה על בעלי חיים, נמצא כי ברגע שקיבלו תמצית מרווה, היא הפסיקה באופן מוחלט יציאה של סוכר מהכבד ובעצם הפחיתה את כמות הסוכר בדם. אך למרות יכולת מדהימה זו, במידה ואתם סובלים מסכרת, היוועצו עם רופא האם להכניס לתפריט שלכם מרווה באופן קבוע.

מעבר ליכולותיו בריאותיות של המרווה, ישנן הרבה אמונות רוחניות לגביו. כמו שאמרנו, בעבר השתמשו במרווה גם בטקסים רוחניים. על פי האמונה העתיקה של האינדיאנים, הבערת מרווה יכולה להוריד אנרגיות שליליות, ואף להגיע למצב של ריפוי רוחני.
מדהים, לא? אם אתם כבר לא יכולים לחכות לכתוש מרווה טרייה, או להבעיר זר מרווה, היכנסו לנקודות המכירה שלנו לראות היכן ניתן לרכוש – כאן.